Magiczny Kraków

Image Hosted by ImageShack.us

Oficjalna strona WWW Krakowa. Strona oficjalna to taka, za którą płacą podatnicy. Sprawdźmy, za co zapłacili…

Najwyraźniej cena za serwis była zbyt niska, bo autorzy nie raczyli uwzględnić zasad dostępności w linkach. Kolory użyte w poziomym menu wołają o pomstę do nieba, podobnie jak kolory użyte w treści strony. Widać to wyraźnie przy sprawdzeniu przez Colour Contrast Analysera.
Czcionki (oczywiście?) są źle dobrane i za małe, zupełnie tak jakby wszyscy mieli sokoli wzrok. W końcu na co komu dostępność serwisu miejskiego, gdy liczy się „dizajn”?

Teoretycznie strona ma wersję angielską, francuską i niemiecką, ale nie sposób się do nich dostać klikając na link. Żeby je obejrzeć, musiałem otworzyć je w nowych panelach. Czyżby autorom nie starczyło wyobraźni i nie przewidzieli sytuacji, gdy obcokrajowiec usiłuje się czegoś dowiedzieć o Krakowie, korzystając z polskiej przeglądarki?
Wersje obcojęzyczne też mogą zadziwić. Nigdy nie spodziewałem się, że będę rozumiał teksty z wersji francuskiej, a tutaj proszę: Our City, Municipality, Photo of the day…, Take a look…

Wedle znaczka strona jest zgodna z XHTML 1.0 Transitional, ale przecież wynik przepuszczenia przez walidator W3C to nie wszystko. Autorzy ucieszeni możliwością wrzucenia sobie „trendi-znaczka W3C” zapomnieli już o zrobieniu porządnego arkusza CSS i tutaj walidator CSS pokazuje aż 11 błędów i 41 ostrzeżeń.

Zastanawiające, że w budżecie całego serwisu znalazło się kilka tysięcy złotych na „dostosowanie” całego serwisu do odczytywania przez IWR – „przeglądarkę” dla niewidomych. Gdyby ktoś zainwestował tych kilka tysięcy w osobę mającą pojęcie o standardach W3C, to nie trzeba byłoby tworzyć profilu dla pseudoczytnika IWR.

Stronę zrobili fachowcy (?) z AGH. Po jej obejrzeniu na usta ciśnie się stare powiedzonko: „tu nie politechnika, tu trzeba myśleć”.

Mój komentarz?

Wstyd, w dodatku międzynarodowy…

Magiczny Kraków

This entry was posted in Rózga. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>