IE7 czyli Standards and CSS in IE

Parę dni temu opublikowano informację o IE7 beta 1, jak też przekazano to cudo w ręce betatesterów. Oczywiście beta znalazła się już w sieciach p2p i można ją sobie znaleźć i testować we własnym zakresie. Ale ja nie o tym.

Właściwie nie komentowałem tej nowości, poza wrednym tekstemGandalfa. Ciężko komentować użyteczność wersji beta, szczególnie pierwszej wersji. Jedyny sens może mieć komentarz ogólnych zmian w międzymordziu aplikacji, ale tutaj… cóż, zrzuty ekranowe mnie nie zachwyciły. Nie wiem, na ile są one rzeczywiste, ale ogólne wrażenie miałem jedno – Microsoft zerżnął Firefoksa, dokładając mu beznadziejnie wyglądającą skórę. Pewnie wygląd poprawią, ale wrażenie pozostanie. Pytanie, kiedy będą chcieli ten układ opatentować ;)

Najciekawszą informacją jest zdecydowanie post Chrisa Wilsona, jednego z szefów projektu IE. Na blogu MSDN opublikował tekst IEBlog: Standards and CSS in IE. To chyba pierwsze takie publiczne wyznanie ze strony Microsoftu, ile błędów ma IE. Jeśli mnie pamięć nie myli, to lista obiecanych poprawek też jest po raz pierwszy publikowana. Trzeba przyznać, że to spore zobowiązanie ze strony zespołu IE i jestem ciekaw, ile z tych obiecanek zostanie spełnionych.
Oto ich pełna lista:

* Peekaboo bug
* Guillotine bug
* Duplicate Character bug
* Border Chaos
* No Scroll bug
* 3 Pixel Text Jog
* Magic Creeping Text bug
* Bottom Margin bug on Hover
* Losing the ability to highlight text under the top border
* IE/Win Line-height bug
* Double Float Margin Bug
* Quirky Percentages in IE
* Duplicate indent
* Moving viewport scrollbar outside HTML borders
* 1 px border style
* Disappearing List-background
* Fix width:auto

Dodatkowo ma być poprawione / zapewnione wsparcie dla:

* HTML 4.01 ABBR tag
* Improved (though not yet perfect) <object> fallback
* CSS 2.1 Selector support (child, adjacent, attribute, first-child etc.)
* CSS 2.1 Fixed positioning
* Alpha channel in PNG images
* Fix :hover on all elements
* Background-attachment: fixed on all elements not just body

Większości pewnie ta wyliczanka niewiele mówi. W każdym razie IE7 ma być krokiem milowym, jeżeli chodzi o wsparcie standardów przez Microsoft. Ponieważ każda beczka miodu musi mieć łyżkę dziegciu, to i tutaj taka będzie. IE7 ma być z założenia dostępna tylko dla tych, którzy korzystają z Windows XP SP2 oraz W2K3 i nadchodzącego Windows Vista. Przekładając to na nasze, wymiana IE6 (i wcześniejszych) na IE7 będzie trwała tak samo długo, jak wymiana IE 4/5.x na IE6, bo ludzie nie bardzo mają ochotę wymieniać swoje Windows 98/Me/2000 na XP/Vista. Czyli na zachodzie bez zmian…

This entry was posted in WWW & Net. Bookmark the permalink.

3 Responses to IE7 czyli Standards and CSS in IE

 1. He he he :)
  U Gandalfa przeczytałem, że MS po prostu wziął Firefoksa, dołożył kilka bugów i opublikował jako IE7…

  Pytanie po co w ogóle używać IE7? Ja nawet szóstki od stycznia nie dotykam (odkąd się przesiadłem do banku internetowego, który nie ma problemów z FF).

 2. Piotr Mikołajski says:

  W warunkach korporacyjnych zbyt wielkiego wyboru nie masz – albo będziesz używał IE, albo będziesz siedział przy Excelu ;)

 3. Riddle says:

  Cieszę się, że MS deklaruje, że coś zrobi… zwłaszcza, jeśli używa swego rodzaju „codenames”. Nie wiem czy ktoś im to podpowiedział, ale jeśli nie to dowodzi, że zgłębili strony opisujące błędy silnika Trident. I ja jestem za.. nie będę używał IE, ale za parę lat, jeśli dotrzymają słowa, już w pracy, będę pisał :first-letter zamiast . :)

  A Windows XP i 2003 używa bardzo duża ilość internautów. Zatrważająco duża, więc młodzieżowo zakończę… „luzik”. ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>