1 – Ruch Patriotyczny

Image Hosted by ImageShack.us

Pierwsza z listy partii biorących udział w najbliższych wyborach to Ruch Patriotyczny.
Oglądając ten serwis długo myślałem, czemu zachciało mi się analizować serwisy WWW partii politycznych. Robię to zupełnie dobrowolnie, choć ta strona może sugerować, że jest to jakaś kara ;)

Dostępność

Śladowa. Chyba tylko do wielkości tekstu nie mogę się przyczepić, choć to akurat zasługa twórców polskiej wersji Mambo, na którym serwis jest zbudowany. Niestety, ten dobry efekt jest likwidowany przez fatalną kolorystykę linków, kontrast z tłem i tym podobne detale. Szkoda pisać dalej…

Estetyka

Rzecz jasna gusta są rzeczą indywidualną, ale minimalny poziom estetyki jest chyba wspólny. Chyba, bo autor serwisu nie patrzył na to, co mu wyszło. Literówki, nieprzemyślana struktura serwisu i lekki bałagan w kodzie (pomieszane pola „keywords” i „description”) sprawiają wrażenie, jakby serwis tworzono na wczoraj. Przypływ uczuć patriotycznych to rzecz bez wątpienia wzniosła, ale uczucia patriotyczne nie zastąpią rzetelnego przyłożenia się do pracy.

Jakość informacji

Cóż, nie spodziewałem się fajerwerków, więc się nie zawiodłem. Program ograniczony jest do haseł, a sporą część serwisu zajmuje życiorys i dokonania szefa partii. Na plus zaliczyć mogę podanie namiarów na pełnomocników partii w poszczególnych okręgach wyborczych. Plusem jest również podanie listy kandydatów do Sejmu w poszczególnych województwach. Dobre wrażenie psują materiały propagandowe w formatach *.doc, *.rar i *.cdr, choć można było postarać się o nieco dostępniejsze formaty.

Kontakt z wyborcami

Trzeba przyznać, że pod tym względem strona nie szokuje. Warszawski adres biura daje się skopiować, a link do maila jest klikalny. Ze strony wynika, że to może być bezpośredni sposób kontaktu z szefem partii, co w dobie odgradzania się od obywateli jest miłym zaskoczeniem.
Na stronie można także znaleźć forum dyskusyjne, choć nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem.

Podsumowanie

Ruch Patriotyczny ma średnie pojęcie o Internecie. Wiedzą, że coś takiego istnieje, nawet starają się go wykorzystać, ale wszystko dzieje się bez większego ładu, składu i sensu. Termin wyborów znany był od kilku miesięcy, więc przez ten czas można było wykonać serwis, który wyglądałby schludniej, a i byłby przyjaźniejszy dla użytkowników. Odniosłem wrażenie, że dla liderów tej partii Internet to zło konieczne, a to mi się stanowczo nie podoba.

This entry was posted in Ogólne, Polska, Rózga. Bookmark the permalink.

3 Responses to 1 – Ruch Patriotyczny

  1. To chyba jest też kwestia ceny. Ruch Patriotyczny ma śladowe poparcie (w granicach błędu statystycznego), więc pewnie większość kasy idzie na jakieś „widoczne” elementy kampanii. O ile się orientuję, wyborcy RP to raczej starsi ludzie, więc Internet po prostu odpuszczają…

  2. Piotr Mikołajski says:

    Oczywiście, to mała partia ze śladowym poparciem i takimi samymi funduszami. Nie zapominaj jednak o dwóch rzeczach:
    - Internet do narzędzie do komunikacji także z dziennikarzami;
    - mniej więcej 40% osób chcących iść na wybory nie zdecydowało jeszcze, na kogo będą głosować;

    Poza tym przygotowanie porządnej witryny od strony tekstów kosztuje tylko trochę wysiłku. Nie wierzę, żeby w całej partii nie mieli nikogo, kto by nie potrafi złożyć kilku sensownych zdań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>