Profesjonalne statystyki odwiedzin

Zbierało się, zbierało, aż się uzbierało…
Uwagi do serwisu stat.pl miałem od dawna, ale nie chciało mi się nigdy pisać większego komentarza. Dzisiaj jednak czara goryczy się przelała…

Odpalając panel statystyk stat.pl otworzyło mi się okienko reklamowe. Nie lubię pop-upów, ale skoro już się pojawił, to doń zajrzałem. Okazało się, że stat.pl poczuł na karku gorący oddech Google Analytics i poprosił o spostrzeżenia na temat swoich usług:

Strona pierwsza

1. Z których z wymienionych niżej udogodnień w statystykach chętnie byś skorzystał(a)?

 • Szczegóły ostatnich wizyt zawierające numery IP, ścieżki, czas spędzony przez danego użytkownika na stronie.
 • Możliwość monitorowania większej ilości podstron dzięki wyższej liczbie skryptów.
 • Ranking najpopularniejszych ścieżek i profili wizyt.
 • Comiesięczne raporty na temat odwiedzalności mojej witryny, które można wykorzystać w celach reklamowych i promocyjnych.

O ile trzy pierwsze propozycje są jasne, o tyle ostatnia już nie bardzo. Raport, czyli co? Wypiska tego, co mogę sobie sam spisać ze statystyk? Szczegółowe profesjonalne opracowanie, dzięki któremu dowiem się o rzeczach, o których nie miałem pojęcia? Masaj?
Oczywiście czepiam się, ale skoro ta ankieta ma mieć jakiś wpływ na usługę, z której korzystam, to chciałbym wiedzieć, co popieram.

2. Czy mając do dyspozycji wyżej wymienione statystyki i udogodnienia chciałbyś(łabyś) przejść na wersję wyższą statystyk?

 • Tak, wersja bezpłatna nie pozwala mi na szczegółowy odczyt danych dotyczący mojej witryny.
 • Nie, wersja bezpłatna jest dla mnie wystarczająca.
 • Możliwe, że w przyszłości będę chciał konwertować konto do wersji płatnej.

Zastanawiające, że nie ma odpowiedzi „nie, nie przejdę na płatną wersję statystyk, bo mam wiele zastrzeżeń do poziomu usług darmowych”. Tak naprawdę powyższe możliwości odpowiedzi na zbyt wiele nie pozwalają…

Strona druga

Drugiej strony już nie było. Nie, nie dlatego, że udzieliłem złych odpowiedzi. Powód był prozaiczny – nawigacja w ankiecie była martwa. Świetnie działała pod IE, Operą i Mozillą, ale mój Firefox tego Javascriptu nie przełknął. W związku z tym mała prośba do używających FF – możecie sprawdzić, czy nawigacja w tym linku faktycznie leży i kwiczy?

http://badania.hit.gemius.pl/_ankieta_stat_bezplatna/q.php

Po odpaleniu innych przeglądarek pozwoliłem sobie na dokończenie ankiety:

3. Z której statystyki korzystasz najczęściej. Która wydaje Ci się najciekawsza?

 • Najczęściej korzystam ze statystyki użytkowników, wizyt i odsłon.
 • Najciekawsze dane czerpię ze statystyki geolokalizacja.
 • Często sprawdzam dane dotyczące stron odsyłających i wyszukiwarek, poprzez które użytkownik trafił na moją witrynę.

A co ma zrobić biedny żuczek, jeżeli sprawdza wszystkie powyższe rzeczy za każdym razem?

4. Czy korzystasz z promocji własnej witryny na www.ranking.stat.pl?

 • Tak, korzystam, analizuję zmiany i chętnie porównuję się z innymi witrynami.
 • Nie korzystam, jednak w najbliższym czasie zamierzam zamieścić swoją witrynę w rankingu.
 • Nie korzystam, uważam iż jest niemiarodajny.

Zabrakło mi odpowiedzi „korzystam i uważam, że jest niemiarodajny”, którą bym zaznaczył z przyjemnością.

Strona trzecia

5. Czy korzystasz z innych systemów statystyk oprócz stat.pl/PBI

 • Tak, korzystam z innych statystyk i porównuję dane w nich zawarte
 • Nie korzystam, poprzez narzędzie jakim jest stat.pl dostaję informacje, które są dla mnie wystarczające.
 • Nie korzystam, jednak w najbliższym czasie planuję zainstalowanie drugich statystyk w celu porównania jakości i czytelności danych.

Tutaj już zastrzeżeń nie było – dane porównywać trzeba…

6. W związku z naszym hasłem „Jesteśmy po Twojej stronie” zachęcamy Państwa do wpisania komentarza na temat statystyk stat.pl. Czy są Państwo z nich zadowoleni? Co jest ich najmocniejszą a co najsłabszą stroną? Chcemy poznać Państwa opinię. Zdopinguje to nas do ulepszania narzędzia jakim jest stat.pl.

Tutaj sobie ulżyłem i napisałem kilka „ciepłych” słów, ale bez szczegółów. W końcu to nie ja biorę pieniądze za bebechy stat.pl…

To już kolejna wpadka stat.pl związana z dostępnością oraz Firefoksem. Cały czas we Flashowym panelu nie można zmieniać wielkości okna (bo tak), a jego wielkość jest pobierana z danych przeglądarki o wielkości jej okna w postaci niezmaksymalizowanej. Skomplikowane?
Standardowo korzystam z rozdzielczości 1024×768 i mój FF jest zmaksymalizowany. Jeżeli jednak poprzednio testowałem stronę w rozdzielczości 640×480 dostosowując do niej wielkość okna przeglądarki (np. dzięki rozszerzeniu Web Developer), to panel administracyjny stat.pl wyświetli mi się właśnie z taką wielkością. Przy braku możliwości powiększenia panelu korzystanie z całości jest wybitnie nieprzyjemne i niewygodne.

Nie chce mi się już pisać maili do administratorów, żeby łaskawie zaczęli uwzględniać istnienie innych rozwiązań, niż Flash. W końcu to nie moje zmartwienie, pieniądze, serwis i pytania do użytkowników…

This entry was posted in Rózga, WWW & Net. Bookmark the permalink.

12 Responses to Profesjonalne statystyki odwiedzin

 1. Ja na próbę zamontowałem sobie Google Analytics. Po części dla integracji z AdWords, po części dlatego, że zgadzam się z Twoimi zarzutami na temat stat.pl. Czekam na pierwsze dane z witryny — zobaczymy.
  Ale i tak jednocześnie korzystam z wp-stattraq. Polecam :)

 2. mhulboj says:

  Jeszcze niedawno stat.pl sie chwalil „rosnaca iloscia uzytkownikow”. To teraz im sie statystyki poprawia… skoro analytics jest za free do ilus milionow odslon.

 3. Też zamontowałem w jednym serwisie GA i będę to robił w kolejnych. Zamontuję także na blogu, żeby mieć porównanie ze stat.pl, StatTraq oraz analizami logów serwera (Webalizer, AWStats i coś jeszcze).
  Jeżeli GA będzie działać niezawodnie i będzie prezentować dobre wyniki, to przypuszczalnie stat.pl z moich serwisów wyleci. Powstrzymuje mnie przed tym ciągle fakt, że stat.pl jest uznawane w Polsce za „standard biznesowy”.

  Aaa… oczywiście sprawdziłem dzisiaj link do ankiety i nawigacja nadal nie działa. Być może mam jakiegoś nadzwyczajnego Firefoksa, ale bardziej prawdopodobne jest skopanie nawigacji w JS.

 4. Robert Drózd says:

  nawigacja w ankiecie nie działa. a na wyniki z GA czekam już trzeci dzień ;) oj biedni nie spodziewali się, że taka horda twórców stron się na nich rzuci :-)

 5. Cezar says:

  ShortStat też jest niezły dla WP.

 6. Michał Fikus says:

  Natomiast u mnie (1.5 Beta 1) działa bez zarzutów.
  Odnośnie stat.pl – dla mnie sam pop-up był wystarczająco odstraszający. Jako, że nie potrzebuję idealnie dokładnych statystyk (nie uzależniam od tego działań marketingowych ani nic podobnego) wolałbym skusić się do oprogramowania ogólno dostępnego w sieci choć słabszego jakościowo.
  A od kiedy jest GA to wiadomo :)

 7. Przed chwilą sprawdziłem – nadal nie działa, choć sprawdzanie przed puszczeniem pustej odpowiedzi jest OK.

  Dokładne statystyki się przydają, nigdy nie wiadomo, kto będzie się chciał z nimi zapoznać i ile z tego da się wyciągnąć ;)

  Jeśli chodzi o GA, to najwyraźniej nadal mają spore obciążenie serwerów, albo stoję w jakiejś gigantycznej kolejce. Mam jednak nadzieję, że to wszystko zacznie trybić i będę mógł porównać całość ze stat.pl. Jak wszystko będzie OK, to ze stat.pl zrezygnuję :)

 8. mhulboj says:

  Hmm, chyba w koncu zaczyna mijac ta czkawka na GA. widze juz czesc danych czwartkowych. Musze jeszcze w FAQ wygrzebac czy godziny sa w UTC czy w PDT (czy jaki tam googlowy czas jest). Jesli sa w UTC to troche opoznienia jest, jesli w PDT to naprawde dziala juz niezle ;)

 9. adr says:

  Po zainstalowaniu GA przestały mi działać stat.pl, nie zlicza odsłon, może macie jakąś receptę, co jest grane.

 10. @adr: Oba skrypty mogą spokojnie działać obok siebie. Sprawdź, czy oba zainstalowane są zgodnie z instrukcją.

 11. Adam says:

  Ja od całkiem niedawna jestem w neostat.pl
  Nie mam zastrzeżeń a ceny są dużo przyjaźniejsze niż w stat.pl

 12. Międzymordzie Neostata przypomina mi GA, ale to raczej plus. Po chwili grzebania w demo stwierdzam, że:
  - ilość opcji jest spora, większa od stat.pl i porównywalna chyba do GA;
  - komfort korzystania bez porównania większy niż w stat.pl, a chyba nawet większy niż w GA — da się otwierać podstrony w nowej karcie przeglądarki;
  - ceny niższe od stat.pl, a i stosunek ceny do limitów odsłon znacznie lepszy;

  Niestety, w demo wiarygodności nie da się sprawdzić, więc nic więcej powiedzieć nie mogę ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>