Standardowe wyszukiwarki w Firefoksie 1.5 PL

Marcoos w swoim techblogu wymienił wyszukiwarki w polskim Firefoksie 1.5 – oto one:

 • Google
 • Wirtualna Polska
 • Polska Biblioteka Internetowa
 • Wikipedia
 • Encyklopedia PWN
 • Allegro
 • Merlin

Przyznam, że ich lista mocno mnie zdziwiła, przede wszystkim brak dwóch wyszukiwarek, które IMHO powinny być obowiązkowe, a może nawet nieusuwalne ;)

Pierwszą wyszukiwarką, która powinna być zainstalowana w każdym polskim FF 1.5, powinna być wyszukiwarka do polskiej bazy dodatków na MozillaPL. W ten sposób wzrosłaby rzesza użytkowników dodatków, co jak zwykle owocuje większą ilością dodatków oraz poprawionych błędów.

Drugą wyszukiwarką, zdecydowanie nieusuwalną, powinna być ta dla Słownika Ortograficznego PWN. Żaden user 1.5 nie będzie mógł udawać, że nie ma pod ręką odpowiedniego narzędzia do sprawdzenia pisowni. Byłby to też jakiś wkład w wyplenienie przerażającej fali analfabetyzmu, jaką widać w polskojęzycznym Internecie.

This entry was posted in Pluginy, WWW & Net. Bookmark the permalink.

4 Responses to Standardowe wyszukiwarki w Firefoksie 1.5 PL

 1. Piecu says:

  Zestaw wyszukiwarek jest określany przez MoFo. Teamy lokalizacyjne mogą co najwyżej zamienić każdą z nich na ich krajowy odpowiednik (np. Amazon -> Merlin, eBay -> Allegro itp.).
  Z ciekawszych rzeczy można zauważyć, że „Dodaj wyszukiwarkę…” kieruje teraz użytkownika na http://mozillapl.org/wyszukiwarki.

 2. Nie wiedziałem o tej zasadzie, ale znów upewnia mnie ona w nienajlepszej opinii o MoFo. Po raz kolejny okazuje się, że lokalizacja dla Amerykanów równa się wyłącznie tłumaczeniu z angielskiego i wymianie eBay.com na eBay.de – tragedia :(

  IMHO każdy team lokalizacyjny powinien mieć trochę większą możliwość podejmowania decyzji. Co mają zrobić ludzie w kraju, w którym są dwa równorzędne serwisy aukcyjne? Wybrać jeden? Który i dlaczego ten? Olać oba? Czemu? Bo na dwa naczalstwo się nie zgodzi? Echhh… śmierdzi mi to podejściem rodem z Microsoftu czy eBaya :/

  Każdy team lokalizacyjny powinien mieć również prawo do umieszczenia własnych wyszukiwarek „edukacyjnych”, czyli np. do słowników danego języka.
  Angielski jest dość łatwy, a i jego odmian jest tyle, że momentami ciężko mówić np. o błędach ortograficznych (patrz color i colour czy theatre i theater). Sęk w tym, że nie wszystkie języki są tak łatwe i mają tak łatwą gramatykę / ortografię. Tam przydałoby się wyszukiwarki do słowników on-line.
  Ba, jest przecież parę tłumaczeń FF na języki zanikające – Asturianu, Euskara, CatalĂ , Gaeilge czy Cymraeg (kto chce, niech sobie sprawdzi, o czym mówię). W tych wersjach aż się prosi o to, żeby były wyszukiwarki do słowników danego języka oraz do translatorów z języka przeglądarki na język w danym kraju oficjalny / popularny.
  Wydaje mi się, że 2-3 dodatkowe wyszukiwarki w defaultowych wersjach językowych nikomu by krzywdy nie zrobiły, a Firefox byłby jeszcze lepszy. No, ale ja to z jakiegoś zadupia w świecie nadaję, a nie z USA…

 3. marcoos says:

  To nie do końca tak. Mamy pewne możliwości majstrowania z tymi wyszukiwarkami, a jako że mamy naszego człowieka na górze, możemy zasady naginać trochę bardziej. :)

  W ten sposób np. dołączyliśmy wyszukiwarkę dla PBI (mam nadzieję, że będzie w końcu działać ;-) ) i Encyklopedii PWN równolegle z Wikipedią. I poniekąd dlatego mamy Allegro, a nie eBay.pl.

  Co do Słownika PWN – mamy go, z tym że jako demonstrację bookmark keywords. :) Wpisz w pasku adresu „dict cokolwiek” :)

  Swoją drogą, szkoda, że swoich propozycji nie zgłosiłeś wcześniej. W tej chwili lokalizacja jest już zamrożona…

 4. To nie do końca tak. Mamy pewne możliwości majstrowania z tymi wyszukiwarkami, a jako że mamy naszego człowieka na górze, możemy zasady naginać trochę bardziej. :)

  Czyli Piecu robi mnie w konia na moim własnym blogu? Nieładnie ;)

  W ten sposób np. dołączyliśmy wyszukiwarkę dla PBI (mam nadzieję, że będzie w końcu działać ;-) )

  A co z nią nie tak?

  Co do Słownika PWN – mamy go, z tym że jako demonstrację bookmark keywords. :) Wpisz w pasku adresu “dict cokolwiek” :)

  To akurat nienajlepszy pomysł. Sam nie wykorzystuję tego typu dupereli (np. SmartFind) w moim FF (ciągle 1.0.x) i jestem przekonany, że używa tego znikomy procent ZU. Jeżeli te półtora miliona userów FF nie zobaczy osobnej wyszukiwarki do Słownika Ortograficznego PWN, to nie będzie ze SO korzystać. Niestety…

  Swoją drogą, szkoda, że swoich propozycji nie zgłosiłeś wcześniej. W tej chwili lokalizacja jest już zamrożona…

  Gdybym wiedział wcześniej, co z wyszukiwarek ma być w 1.5 PL, to pewnie bym zgłosił jakieś kandydatury. Oprócz wspomnianych byłaby to z pewnością wyszukiwarka do Poradni Językowej PWN. Mogłoby też być coś zrobionego na zamówienie, wszak pewnie sporo jest polskich serwisów, do których wyszukiwarka by się przydała.

  Niestety, Twojego Techbloga mogę śledzić od niedawna, a u Gandalfa informacji o wyszukiwarkach etc. nie widziałem. Cóż, zaczekamy do 1.5.1 ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>