Podstęp wietrzę…

Chłopcy z Microsoft Team RSS Blog oświadczyli, że IE7 będzie używał ikony Firefoksa do feedów RSS. Oficjalne wyjaśnienie brzmi:

This isn’t the first time that we’ve worked with the Mozilla team to exchange ideas and encourage consistency between browsers, and we’re sure it won’t be the last.

Z bliżej nieokreślonych przyczyn mam wrażenie, że stoi za tym ciut inna idea. Skoro nie możemy wygrać z Firefoksem, to zerżnijmy z niego jak najwięcej i wsadźmy to do IE. Ludzie przestaną odróżniać obie przeglądarki i zatrzymamy nieustanny odpływ użytkowników. Gdy tak się stanie, nasz dział marketingu odpali kolejne wspaniałe kampanie i będziemy mogli odzyskać sieć.

OK, zdaję sobie sprawę, że to graniczy ze sfizochremją, teoriami spiskowymi, a nawet poziomem niektórych naszych polityków. Sęk w tym, że większość działań (i pomysłów) Microsoftu nie budzi mojego entuzjazmu i zbyt wielkiego zaufania. Jestem paranoikiem?

This entry was posted in WWW & Net. Bookmark the permalink.

7 Responses to Podstęp wietrzę…

 1. RAFi says:

  Wydaje mi się, że zbytnio się nie mylisz w swoich przypuszczeniach. Jakiś czas temu zastanawiałem się właśnie nad tym zjawiskiem, że MS próbuje swoje IE7 upodobnić do FF. Przyczyna może być właśnie taka, jaką podałeś powyżej.

  Zróbmy praktycznie xero FF, użyszkodnicy nie będą widzieli różnicy, więc zatrzymamy ich odpływ.

  Proste, prawda?

 2. Ale przecież MS robił to od dawna. „Zerżnij perfidnie pomysły od największego konkurenta, potem przedstaw jako własne.”
  Mieliśmy już taki scenariusz gdy wypuszczali IE3. Kopiowali tak dalece zachowanie ówczesnych wersji Netscape, że powtórzyli nawet kilka bugów.

 3. Bellois says:

  Dziwne jest tylko, ze nikt z Mozilli na to nie wpadl…

 4. zx says:

  Z jednej strony całkowicie można by się zgodzić. Jednak jest jeszcze jedna – może zwyczajnie programiści z IE (bo przecież oni chcą naprawdę zrobić coś dobrego, jak napisał Riddle) chcą ujednolicić system. Stworzyć taki ‚standard’, który rozpoznawalny byłby przez wszystkich użytkowników.

  Ja jestem całkowicie za i mam nadzieję, że Opera również ‚szarpnie się’ na takie zapożyczenie z IE.

 5. Jednak jest jeszcze jedna – może zwyczajnie programiści z IE (bo przecież oni chcą naprawdę zrobić coś dobrego, jak napisał Riddle) chcą ujednolicić system.

  Obawiam się, że Riddle nie do końca wie, o czym pisze. Ludzie ludźmi, a firma firmą. Programiści MS nie wprowadzą do przeglądarki niczego, na co nie dostaną pozwolenia z góry, bo tak z definicji działa każda firma. Ich punkt widzenia niekoniecznie musi być brany pod uwagę. Zresztą o tym, że programiści niekoniecznie mają w MS wiele do powiedzenia świadczy choćby brak pełnej implementacji CSS 1.0 w IE6. Przecież jej ukończenie nie jest poza zasięgiem programistów, prawda?

  Stworzyć taki ’standard’, który rozpoznawalny byłby przez wszystkich użytkowników.

  O matko, jaki znów standard?
  Zacznijmy od tego, że nawet ikona RSS nie jest ustandaryzowana. Ma napis RSS lub XML, jest na tle pomarańczowym lub niebieskim. Mamy już cztery prostokąty, a przecież to tylko początek – dochodzą antypiksele oraz przeróżne wariacje w przypadkach Atom 0.3, OPML etc.

  Pal licho ikonę dla RSS, wróćmy do ikony w przeglądarce. Przecież nawet omawiana ikona nie jest standardem w każdym motywie dla Firefoksa. Dobitnie świadczy choćby używany przeze mnie motyw Red Cats. O czym my mówimy?

  Ja jestem całkowicie za i mam nadzieję, że Opera również ’szarpnie się’ na takie zapożyczenie z IE.

  Opera? Z IE? Czegoś nie rozumiem…

 6. zx says:

  Programiści MS nie wprowadzą do przeglądarki niczego, na co nie dostaną pozwolenia z góry, bo tak z definicji działa każda firma.

  Poniekąd tak. Z drugiej strony w żadnej firmie nie znajdzie się ktoś, kto będzie kontrolował wszystko – nawet najmniejsze rzeczy… chyba ;)

  O matko, jaki znów standard? [...]

  I właśnie o to chodzi, żeby takowy stworzyć. Szczerze powiedziawszy myślę, że należałoby ujednolicić ikonę RSS’ów.

  Opera? Z IE? Czegoś nie rozumiem…

  Pomyłka się wdarła. Miało być Opera z Fx. Wiem, że to wszystko jest raczej nie możliwe ‚marketingowo’, ale…

 7. Programista to zwykły człowiek. Jeżeli nie będzie musiał robić czegoś ponad wymagania szefostwa, to tego nie zrobi. Na ogół i tak ma mnóstwo pracy, a nadgorliwość bywa ukarana. Zresztą wygląd ikony RSS to nie bardzo robota programistów, a już prędzej działu marketingu. Odkąd pamiętam, to działania marketingu Microsoftu nie opierały się na idei „zrobmy coś dobrego”, ale raczej „nasza firma najlepszą jest i basta”.
  Poza tym świat Internetu wydaje mi się średnio ujednolicony pod względem ikon. Ba, prawdę mówiąc średnio mi się kojarzą jakieś uniwersalne ikony, kompletnie niezależne od systemu operacyjnego, przeglądarki, skinów etc. Gdyby ktoś takie przykłady miał (jednolity wygląd, wielkość itd.), to bardzo proszę o namiary, bom sklerotyk ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>