Strefa III RP

Wielkimi krokami nadchodzi IV Rzeczpospolita. Jaka będzie, to widać ostatnimi czasy – ignoranci i zasłużeni koledzy partyjni zamiast fachowców, be(re)cikowe zamiast polityki prorodzinnej, ustawa medialna mająca znamiona cenzury, tworzenie nadzwyczajnych instytucji przypominających CzeKa i ogólnie pojęty skok na kasę i stołki. Mówiąc wprost – wraca nowe i doskonale znane. Kroplą przepełniającą czarę są plany imprezy koronacyjnej Lecha Kaczyńskiego, bo przecież ciężko nazwać to objęciem urzędu Prezydenta RP. Jakoś mnie to nie bawi…

Przywiązany jakoś jestem do wolności słowa oraz wartości demokratycznych, choćby i tak kulawych, jak to mieliśmy okazję oglądać przez ostatnich 15 lat. Nie wierzę w to, że istnieje jakakolwiek partia mająca monopol na prawdę oraz jedynie słuszne patenty na rozwiązanie problemów. Nie wierzę też w jakąkolwiek odnowę moralną oraz konieczność rewolucyjnych zmian.

Z tego właśnie powodu razem z YaaL postanowiliśmy powołać do życia projekt Strefa III RP. Jeśli nie podoba Ci się upartyjnianie państwa, odgórne wsparcie jedynie słusznego spojrzenia na świat oraz interpretacja prawa wedle własnego widzimisię, to doskonale rozumiesz o co nam chodzi.

This entry was posted in Ogólne, Polska, WWW & Net. Bookmark the permalink.

23 Responses to Strefa III RP

 1. piecu says:

  Chciałbym tylko napisać, że np. na tej stronie wstążki nie ma, a na głównej nie wygląda zbyt estetycznie…

 2. Nie ma? Hmmm… jesteś pewien, że strona załadowała Ci się poprawnie? :D
  Na wyświetlanie stron przez Internet Explorera nie mam wpływu i nie mam zamiaru rezygnować ze stosowania PNG tylko dlatego, że przestarzała przeglądarka nie potrafi go obsługiwać.

 3. RAFi says:

  W pionowej wersji flagi barwy idą od lewej: biała, czerwona.

 4. Zgadza się, ale wtedy musielibyśmy odwrócić tekst i byłby mniej czytelny. Z dwojga złego lepiej odwrócić kolory flagi ;)

 5. piecu says:

  Jak to pisałem, to jeszcze nie było. A teraz już jest i wygląda całkiem fajnie (ta na głównej też).
  A co to za odniesienie do IE???

 6. Ciężko wstawić kod do nagłówka tak, żeby wyświetlał się wyłacznie na stronie głównej :)
  Grafika jest ta sama, teraz jest tylko odrobinę (bodaj o 10 pikseli) zmniejszona, więc powinna wyglądać tak samo, jak wcześniej. A wstawka o IE dotyczy tradycyjnie PNG, bo przecież w IE obrazek wygląda gorzej (jakby cokolwiek w IE mogło wyglądać lepiej ;) ).

 7. btd says:

  Witam. Pozwolilem sobie wykorzystac na swoim blogu ‚strefe III RP’.
  Nie dla kaczyzmu rydzyzmu i dyktatury geriatrii spod znaku moherowego beretu.

 8. Pingback: btd - uniwersalny Nitrous Express » Strefa III RP

 9. Oj, chyba coś Ci trackback nie działa poprawnie ;)

 10. btd says:

  no wlasnie cos mi sie zle poklikalo ;-)

 11. marcoos says:

  A wystarczyło zrobić to po lewej stronie i tekst od dołu do góry, żeby mieć faktyczną Strefę Trzeciej RP, a nie Strefę Trzeciej Indonezji. ;-) ))

 12. W ten sposób zrobiłbyś kolejne błędy :D
  1. „Wcięcie” (żeby nie wdawać się w terminologię) musi być po tej stronie tekstu, bo tak wygląda to na „prawej” stronie flagi.
  2. Flaga nie może wisieć zaczepiona za „rogi wcięcia”.
  3. Twój pomysł przeczy również zasadom druku. Tytuł wydrukowany na grzbiecie musi być umieszczony tak, żeby dawał się łatwo czytać na książce leżącej na plecach.

 13. Monkey says:

  Pomysł musze przyznać świetny. :)
  Gratuluję i niniejszym się przyłączam :> http://www.monkey.uk.pl

 14. YaaL says:

  Ech, no czepili się i wybrzydzają.
  Niech sobie wytłumaczą, że to jest wstążeczka, a nie flaga, o.

 15. Michal Szota says:

  Jeśli nie podoba Ci się upartyjnianie państwa, odgórne wsparcie jedynie słusznego spojrzenia na świat oraz interpretacja prawa wedle własnego widzimisię, to doskonale rozumiesz o co nam chodzi.

  Przeciez w III RP tez bylo upartyjnianie, ogorne i interpretacja. Popieraliscie wszystkie poprzednie rzady?

 16. Jeżeli nie widzisz różnicy między poprzednimi rządami, a obecnymi, to chyba nie będziesz w stanie zrozumieć idei S3RP.
  Co do Twojego pytania — nie, nie popierałem wszystkich poprzednich rządów.

 17. Piotrek says:

  Panie Piotrze, nie przesadzałbym z krytyka tzw. III RP. Zna Pan dobrze historie z tego co zdążyłem zauwazyć więc wie Pan jakie były początki IIIRP, uwonienie cen, prawie 5 tyś. spółek nomenklaturowych, likwidacja policji gospodarczej itp. potem gruba kreska i panowie mieli świetny czas na robienie biznesu kosztem naszego państwa. Oczywiście trwa ostra nagonka medialna na PiS, ale nie ma się czemu dziwić, przecież właściciele mediów prywatnych to ludzie którzy robili fortuny właśnie w III RP, a nie kala się własnego gniazda, tylko cudze a więc to inne tzw. IV RP. Dużo można pisać na ten temat. Dla mnie IIIRP to był okres przekrętów prywatyzacyjnych, afer gospodarczych, prób monopolizowania przemysłu energetycznego, inwigilacji prawicy, komisje śledcze, afera Rywina, PZPN itp itd..nie wspominając już o tym co pisalem na początku. Jaka będzie IV RP trudno powiedzieć, myślę, jednak że dużo lepsza i to nie za sprawą PiS ale miedzy innymi PiS i PO, która prawdopodobnie wygra kolejne wybory. Ja widzę tu światło po bardzo ciemnym tunelu III RP. Pozdrawiam serdecznie. p.s. 3+2=5 (ale zależy przy jakiej aksjomatyce i definicji pojęcia sumy :)

 18. Omatkoboskojedyno…

  Nie znoszę demagogii, pustych haseł, przerzucania się statystykami i danymi wziętymi z kosmosu. Szlag mnie trafia, gdy widzę przeinaczanie historii i uparte robienie ludziom wody z mózgu — w tym przypadku dotyczące „grubej kreski„.

  W swoim komentarzu posługujesz się retoryką wprowadzaną przez PiS, przed którą to retoryką ostrzegałem. Owa „ostra nagonka medialna” to normalna krytyka, a krytykować za zawłaszczanie i psucie państwa PiS można bardzo długo.

  Ty w III RP widzisz jedynie błędy, a ja oprócz nich widzę również rozwój demokracji, wyciągnięcie kraju z posocjalistycznej zapaści gospodarczej, aktywizację obywateli, wejście Polski do struktur europejskich etc. Bardzo sobie te osiągnięcia cenię, bo mimo wszystko nie mam aż takiej sklerozy, żeby nie pamiętać 300-osobowych kolejek po kawę (1-2 paczki na osobę) czy papier toaletowy (5-10 rolek na osobę).

  Oczywiście błędy w III RP były, bo błędy są i będą także w IV RP Kaczyńskich. Różnica jest taka, że błędy III RP można było naprawić bez rewolucji, a jedynie przez skorzystanie z istniejących uprawnień. Naprawienie błędów IV RP będzie wymagało kolejnej rewolucji, bo budowa IV RP to psucie podstaw ustrojowych państwa.

  Krytykowanie jednych wyroków sądu przez Kaczyńskich i olewanie innych powoduje spadek znaczenia władzy sądowniczej. Teraz kazdy może się powołać na Ziobrę (usprawiedliwiającego Kaczyńskiego) mówiąc, że nie będzie respektował wyroku sądu, bo uważa że ma rację.

  Zmiany samorządowej ordynacji wyborczej powodują spadek znaczenia samorządów, choć to prosta droga do centralizacji państwa i powrotu bezwładu rodem z PRL. Żaden rząd bowiem nie wie i nie będzie nigdy lepiej wiedział od władz lokalnych, co jest najbardziej potrzebne w danej gminie.

  Zmiany w parlamentarnej ordynacji wyborczej (wygrywający bierze ponad 50% mandatów) nie dadzą efektywnie niczego sensownego, bo gdy z wygranej partii odejdzie 1-2 posłów, to ta partia znów nie będzie miała większości. Dadzą z kolei nieuzasadnioną przewagę partii wygrywającej i będą zniechęcać do wypracowywania porozumień. Wszak zamiast porozumiewać się lepiej rozpisać nowe wybory i je wygrać…

  To wszystko jest psuciem państwa na lata. Będzie się nam to odbijało czkawką bardzo długo…

  [Świadomie nie pisałem o gospodarce, ale chyba nie ma potrzeby – PiS to partia socjalistyczna bez programu gospodarczego]

 19. Tomasz says:

  Ciekawe, że jesteś taki nieobiektywny. Zarzucasz innym krytykantom IIIRP, że biorą dane z sufitu lub posługują się demagogia, a skąd wiesz, że Ty nie posługujesz się demagogią?
  W końcu też nie podajesz odnośników, wyliczeń, statystyki, konkretów. Piszesz tylko o beretach, o cenzurze itp.
  Przydałyby się konkretne zarzuty w porównaniu do poprzednich rządów.
  Akurat PiS nie jest z pewnością partią najlepszą. Sam najbardziej skłaniałbym się ku takim partiom jak np. UPR, ale widzę właśnie jeden bardzo duzy plus dla PiSu: oni zrywają złe więzy z nomenklaturą i układami, które pozostały w Polsce po pseudosocjalizmie.
  Oczywiście, sama demokracja to rzecz fajna, ale jeśli ktoś kradnie i to duzo pieniędzy, to chyba jest obowiązkiem uczciwych ludzi, by wskazać go palcem? Chyba, że Ty jako wolny obywatel napiszesz petycję, iż rezygnujesz z tych kilkuset tysięcy złotych, które Ci ukradziono i wybaczasz tym, którzy czynów niezgodnych z prawem na niekorzyść całego kraju dokonali?
  Ale nie znam nikogo, kto chciałby oddać swoje pieniądze złodziejom.

  Nie będę tu twierdził, że w PiSie są sami idealni politycy, bo to nieprawda. Ale właśnie PiS zbliża standardy polityki do zachodu.
  Tam też są korupcje i afery, ale jednoczesnie politycy budują tam dla społeczeństwa to co społeczeństwu jest potrzebne.
  U nas przez lata nakradziono sporo pieniędzy i to nie przy okazji budowy autostrad, lotnisk, portów, szkół, osiedli, fabryk. Nakradziono to wszystko ot tak bez problemu i to często przy okazji likwidacji fabryk i miejsc pracy.
  Ponieważ mam wykształcenie techniczne i jestem menadżerem prywatnej firmy, więc na podstawie swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że wiele firm zlikwidoweano, gdyż zarząd był nieudolny i firma zamiast zarabiać przynosiła straty. Po prostu, gdy skończył się pseudosocjalizm, stołki w zarządach fabryk przypadły nieudolnym aparatczykom w PZPR. To jest przecież oczywiste, że tylko nieliczni z nich zrobili coś dobrego dla zarządzanych fabryk. Inni wyprowadzili maksimum korzyści i zlikwidowali fabryki (które dobry menadżer mógł doprowadzić do rozkwitu).
  Nieprawdziwe jest ogólne twierdzenie, że te firmy upadły, bo miały przestarzałe technologie. W niektórych przypadkach mogłoby to być prawdziwe, ale można było unowoczesnić produkcję, zamiast ją likwidować.
  Oczywiście, ponieważ nie podaje konkretnych przykładów, wyliczeń czy biznesplanów, to zaraz okrzynięty będę demagogiem.
  Ale czy twierdzenie przeciwne do mojego, bez żadnych konkretów, również nie będzie demagogią?

  Być może prawda lezy gdzieś po środku, dlatego ja na wszelki wypadek nie stoję twardo na swym stanowisku i jestem otwarty na dyskusję. Ale w strefie IIIRP widzę właśnie tylko i wyłącznie demagogię, kpinę, wyśmiewanie i uwypuklanie wad PiS.
  Jeszcze raz powtórzę, że PiS ma wady, ale w porównaniu do partii, które chcą „wybaczyć” złodziejom i agentom, PiS nie boi się zrobić porządku.
  Każdy kto boi się lustracji lub chce jej zaniechać jest dla mnie podejrzany, gdyż zwykle okazuje się, że sam był agentem. Dotyczy to już paru dziennikarzy, którzy pisali niepochlebnie o lustracji a potem się okazywało, że jako działacze Solidarności donosili aktywnie na swych kolegów.
  Czy mamy to wszystko im wybaczyć i to w ciemno? Owszem wybaczyc można, ale gdy się zna winy i gdy ktoś o przebaczenie poprosi…
  Zniesienie przywilejów różnych grup zawodowych to również, pożyteczna w kapitaliźmie, inicjatywa i trudno tu mówić o podziale stołków, bo przecież ludzie z PiSu to prawncy i jeśli odbierają przywileje prawnikom to jakby sobie robili krzywdę.
  Może mają w tym ukryty jakiś własny interes, a może po prostu jak zachodni politycy, chcą przypodobac się wyborcom, takimi decyzjami, które są dobre dla społeczeństwa. Takie działanie „prowyborcze” jest podstawą demokracji. Bo w końcu to wyborcy oceniają swych polityków.
  Jeśli więc chcecie tutaj prowadzić rzetelną i uczciwą krytykę rządów PiS, to podawajcie również zalety tego rządu. Oczywiście zalety w porównaniu do partii rządzących wcześniej.
  Bo żaden rząd nigdy nie będzie miał optymalnych decyzji, gdyż rządzenie w demokracji musi uwzglęniać wiele parametrów politycznych. Nie zawsze można zrobic to co by się chciało, często te decyzje są kompromisem. Warto o tym pamiętac przy okazji krytyki.

 20. Drogi Tomaszu,

  Rozumiem, że czytanie takich dupereli, jak data wpisu, może być dla Ciebie mało istotne. Chciałbym jednak zauważyć, że ten wpis został opublikowany przed rokiem i z premedytacją nie jest aktualizowany. Można go komentować tylko dlatego, że z lenistwa nie wprowadziłem blokady komentowania wpisów starszych niż kwartał — możliwe że to niedopatrzenie nadrobię…

  Dziękuję za, cokolwiek przydługi, wykład o dobroci PiS. Pozwolisz, że z racji posiadania dość dobrej pamięci, a i ciut bardziej odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, pozwolę sobie na posiadanie innej opinii o tej współczesnej mutacji PZPR? Zanim zaczniesz się denerwować tym określeniem, to polecam prace profesora Michała Głowińskiego, traktujące o nowomowie socjalizmu oraz nowomowie PiS.

  Mam również bardziej ogólną prośbę do wszystkich zwolenników PiS oraz szeroko pojętej prawicy — zapoznajcie się, moi drodzy, z definicją prawicy oraz partii prawicowej. Definicją obowiązującą na całym świecie, nie z polskim chorym rozumieniem tego pojęcia.
  Być może po lekturze partia szermująca hasłami narodowymi i socjalistycznymi nie będzie przez Was określana jako prawica. Mam taką cichą nadzieję, bo określanie PiS mianem prawicy to leciutki wstyd dla tej ostatniej…

  P.S. Czytanie wpisów i komentarzy z uwagą i zrozumieniem jest również mile widziane i będzie przeze mnie docenione. Podobnie jak niedoceniony będzie brak tychże…

 21. Jerzyk says:

  Jakoś mnie gryzie ta odwrócona flaga. Gdyby była po lewej stronie nagłówka, w prawidłowych barwach, też byłaby czytelna ;)
  A ogólnie pomysł świetny :)

 22. Powtórzę jeszcze raz — flaga wisząca po lewej stronie byłaby znacznie mniej czytelna. Poza tym gdyby nie wisiała pionowo, ale odchylona o 1°, to wszystko byłoby w jak najlepszym porządku. Dlatego dla własnego spokoju możecie przyjąć, że jest o ten jeden stopień odchylona ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>