wtcBB – kolejne forum Open Source

Aktualizacja 13 lutego 2010: Projekt najwyraźniej został zarzucony na wersji 1.0.0 RC 5. Nie pierwszy to projekt Open Source zarzucony przez autora.

Wydawać by się mogło, że rynek skryptów do prowadzenia forum dyskusyjnego jest pełen i nie da się niczego nowego nań wcisnąć. W pewnym sensie to prawda — propozycje komercyjne oraz Open Source to ogromny wybór wymagań technicznych, wydajności i możliwości. Teoretycznie da się z tego wszystkiego wybrać coś dla siebie, ale w praktyce wciąż widzimy w akcji nieśmiertelnego phpBB. Na szczęście od czasu do czasu pojawia się ciekawa propozycja, której warto przyjrzeć się bliżej.


Od długiego czasu na rynku komercyjnych skryptów liczą się dwa — vBulletin oraz Invision Power Board. Oba mają mnóstwo opcji i możliwości, wielkie grupy zwolenników oraz wsparcie wielu lokalnych społeczności. Przewagę wydaje się mieć vBulletin i jest on dla wielu użytkowników wzorem zaawansowanego forum dyskusyjnego. Niestety, wiele osób nie chce / nie może pozwolić sobie na stosunkowo spory wydatek:

 • vBulletin — 160 USD za „licencję wieczystą” + 30 USD rocznie za wsparcie techniczne
 • Invision Power Board — 185 USD za „licencję wieczystą” + 30 USD rocznie za wsparcie techniczne

Rozwiązań tego problemu jest sporo:

 • korzystanie z pirackich wersji
 • korzystanie ze starszych wersji darmowych (w przypadku IPB)
 • przesiadka na rozwiązania darmowe / Open Source

Rzecz jasna stosowania pirackich wersji nie pochwalam. Nie dlatego, że to naganne moralnie, choć to też jest ważny argument. Przede wszystkim jednak nie mamy kontroli nad kodem pirackiej wersji i nie mamy możliwości porównania jej do oryginalnego kodu wersji płatnej. Nie mamy pewności, że sprytny pirat nie zainstalował sobie tylnego wejścia do naszego forum…

Korzystanie ze starszych darmowych wersji IPB (1.3.x, 2.0 Trial) również nie jest najlepszym pomysłem. Skrypty te nie są rozwijane i uaktualniane, zatem wszelkie dziury w bezpieczeństwie będą wiecznie otwarte. W dobie „sctipt-kiddies” to rozwiązanie ryzykowne, zwłaszcza dla for będących większymi bazami informacji.

Pozostaje opcja trzecia, do której stosowania gorąco zachęcam. Skryptów darmowych oraz Open Source jest naprawdę sporo i jest z czego wybierać:

 • phpBB — najpopularniejsze, ale i najmniej bezpieczne / najczęściej atakowane. Nie polecam, przynajmniej do czasu oficjalnej premiery legendarnej już wersji 3.0
 • FUD forum — mało popularne, ale bardzo bezpieczne. Tworzone jest przez Ilię Alshanetskiego, jednego z programistów stojących za PHP. Niestety, podstawową wadą jest przestarzały wygląd, mogący odstraszać wielu użytkowników.
 • SMF / Simple Machines Forum — bardzo interesujący i nowoczesny skrypt, mający mnóstwo możliwości. Jest coraz częściej stosowany w miejsce przestarzałego phpBB i jest to bardzo dobry wybór.
 • MyBB / PunBB / UseBB / miniBB / DeluxeBB — kilka mniej znanych, ale znacznie młodszych od phpBB skryptów, które mogą (i powinny) go zastępować. Są również bardziej bezpieczne — przynajmniej według Secunia.com

Fani vBulletin zakrzykną jednak, że to nie jest to, o co im chodzi. Na szczęście teraz i dla nich pojawia się darmowy skrypt wzorowany na vBulletin właśnie. Najnowsza wersja skryptu wtcBB jest wyraźnie wzorowana na vBulletinie i… nie widzę w tym nic złego ;)

Autor deklaruje, że nie chce za bardzo komplikować skryptu, ale chce utrzymać wysoki stopień konfigurowalności. Skrypt ma też być maksymalnie zoptymalizowany i nie obciążać niepotrzebnie serwera. System szablonów i modyfikacji wyglądu także ma być prosty w obsłudze i modyfikacji. Oprócz tego skrypt ma zapewniać obsługę nowoczesnych przeglądarek, RSS, łatwą edycję postów i szereg innych udogodnień.

Niestety, na razie mamy do czynienia wyłącznie z wersją Alpha, więc na wersję ostateczną trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Mam nadzieję, że niezbyt długo…

P.S. Ze zrozumiałych względów nie wypisałem tutaj nawet 5% istniejących skryptów w PHP i nie zamierzam tego robić. Zainteresowanych przeglądem takowych odsyłam do odpowiedniej kategorii w serwisie Hotscripts.com. W opisach skryptów radzę się sugerować komentarzami nie starszymi, niż 12 miesięcy.

This entry was posted in WWW & Net. Bookmark the permalink.

4 Responses to wtcBB – kolejne forum Open Source

 1. shqvarny says:

  cóż, nigdy nie lubiłem IPB, a odkąd wprowadzono cennik, to z phpBB by Przemo konkurencji nie ma :)

 2. Niestety, phpBB by Przemo nie różni się pod względem bezpieczeństwa od normalnego phpBB, jeśli nie jest bardziej dziurawe. To jest możliwe, bo problemem phpBB jest również kiepski stopień zabezpieczeń wielu dodatków…
  Oczywiście phpBB by Przemo ma więcej możliwości i wodotrysków od standardowej instalacji phpBB, ale odbywa się to kosztem obciążenia serwera. Mając to na uwadze nadal zainstalowałbym któryś z podanych wyżej skryptów, np. SMF.

  P.S. Instalacja / używanie phpBB w różnych odmianach jest zabronione na wielu serwerach. Na wielu innych patrzy się na nie krzywo, co może oznaczać np. możliwość wypowiedzenia umowy przed czasem przy jakiejkolwiek wpadce.

 3. Myślałem, że ten fragment z końca wypowiedzi wszystko tłumaczy…

  Ze zrozumiałych względów nie wypisałem tutaj nawet 5% istniejących skryptów w PHP i nie zamierzam tego robić.

  Skoro nie wytłumaczył, to powiem to inaczej: nie zamierzam wypisywać tutaj kilkudziesięciu(set?) innych skryptów forum, jak też nie zamierzam komentować ich opcji i możliwości. Podane wyżej są IMHO doskonałymi zamiennikami phpBB i powinny być częściej stosowane…