Kolejne zmiany w Google

Kolejną zmianą, która pojawiła się wczoraj (?), jest wrzucenie okna wyszukiwarki serwisu w SERP, tak jak na załączonym obrazku:

Wyszukiwarka serwisu w SERP

W przeciwieństwie do poprzedniej zmiany, ta widoczna jest tylko w wynikach wyszukiwania Google.com, w Google.pl nie występuje.
Okno wyszukiwarki pojawia się w wynikach wyszukiwania dla niektórych serwisów — Onet.pl, WP.pl czy Interia.pl. Nie widać jej dla wyszukiwania o2.pl czy Gazeta.pl, z czego wnioskuję, że musi to mieć związek z częstotliwością wyszukiwania w danym serwisie. Być może niszowość o2.pl oraz układ stron Gazeta.pl powodują mniejsze zainteresowanie wyszukiwaniem, wyrażane w liczbach bezwzględnych.

Ĺšródła stron i inne widoczne na pierwszy rzut oka nie pozwalają pokazać, z jakiego technicznego powodu okno wyszukiwarki danego serwisu pojawia się w wynikach wyszukiwania Google. Jeśli ktoś ma czas i chce pogrzebać, po czym podzielić się spostrzeżeniami, będzie mi bardzo miło.

PS. Nie zauważyłem tego rozwiązania przy serwisach konkurencyjnych dla Google, jak Yahoo czy MSN. Przypadek? ;)

This entry was posted in Media, WWW & Net. Bookmark the permalink.

5 Responses to Kolejne zmiany w Google

 1. Jerzy says:

  parę miesięcy się spóźniłeś ;)

 2. Valwit says:

  Moze dlatego ze wewnatrz onetu, wp czy interii tez szuka google?

 3. Borys says:

  To już było dużo wcześniej :)

 4. No proszę… na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że praktycznie nie wpisuję nazwy serwisu, do którego chcę dotrzeć. Wpisu na blogu Google też nie pamiętałem, dzięki za przypomnienie. Jednak sklerozę zaczynam mieć zaawansowaną ;)

  Co do samego wyświetlania — Interia i Onet rzeczywiście korzystają z silnika Google, ale WP korzysta z NetSprinta. W związku z tym upada teza, że jest to bonus za korzystanie z Google. Upada także teza o pojawianiu się wyszukiwarki dla serwisów z wysokim PR — cała wspomniana wyżej czwórka ma PR=7. Być może istotny jest wewnętrzny PR, ale tego się nie dowiemy :>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>